Co pewien czas dostaję pytania, jak się uczyć angielskiego biznesowego. Z jakich materiałów korzystać? Jak je wyszukiwać? Czy lepiej jest zapisać się na kurs, czy można samemu opanować Business English?
Dlatego w dzisiejszym wpisie przedstawię Ci kilka sposobów na to, jak uczyć się angielskiego biznesowego.
Zacznijmy od tego, że nawet jeśli jesteś na niskim poziomie – powiedzmy A2 – to też możesz uczyć się angielskiego biznesowego. Nie jest to odrębny język, jest to po prostu inny rodzaj słownictwa, bardziej formalne zwroty etc. Gramatyka oraz konstrukcja zdań jest ta sama, więc nie jest prawdą, że angielskiego biznesowego mogą się uczyć tylko osoby na wyższych poziomach. Wiadomo, że będąc na poziomie A2 nie przeprowadzisz negocjacji, ale nie oznacza to, że nie możesz opanowywać języka. Tematyka zajęć będzie po prostu biznesowa.
Indywidualne zajęcia Business English z lektorem
Ta opcja jest dla osób, które nie boją się intensywnej pracy i chcą osiągnąć wymierne rezultaty w maksymalnie krótkim czasie. Podczas zajęć indywidualnych lektor jest w stanie poświęcić Ci 100% czasu, a materiały przygotowywane są pod Twoje konkretne potrzeby.
Zawsze przed rozpoczęciem zajęć ustalam z moim nowym Kursantem, jakie cele chce osiągnąć, np. w ciągu dwóch miesięcy. Uczeń mówi: „Chcę przeprowadzić prezentację nowego produktu potencjalnemu klientowi”. Wtedy przez dwa miesiące jesteśmy skupieni na pracy nad tym właśnie celem. Oczywiście na efekt końcowy składa się wiele czynników. Poza zwrotami, które są potrzebne w trakcie prezentacji, pracujemy również nad wymową, płynnością wypowiedzi etc.
Zajęcia indywidualne będą idealnym rozwiązaniem dla osób oczekujących szybkich efektów, które gotowe są maksymalnie się zaangażować w osiągnięcie swoich celów.
Poniżej możesz zapoznać się z ofertą zajęć indywidualnych.
Zajęcia grupowe Business English
To rozwiązanie będzie dobre dla wszystkich, którzy chcą pracować nad swoim angielskim biznesowym i mają trochę więcej czasu na to, aby zrealizować swoje cele.
Oferta na rynku jest szeroka i -zanim zapiszesz się na taki kurs – zobacz, czy poruszane w nim tematy są tymi, które Cię interesują. Szkoła powinna udostępnić Ci plan kursu, w którym rozpisane są tematy poszczególnych lekcji.
Ja przed rozpoczęciem kursów grupowych zawsze spotykam się ze Słuchaczem, omawiając jego potrzeby. Wszystko po to, aby obie strony upewniły się, że kurs spełni oczekiwania Kursanta. Na początku Kursant wyznacza swoje cele, żebym w razie potrzeby mogła zmodyfikować lekcje lub zapewnić dodatkowe materiały, z którymi indywidualnie można pracować.
Podczas tego rodzaju kursów stawiam na komunikację w środowisku biznesowym. Jest dużo dyskusji – tak, żeby każda osoba ćwiczyła umiejętność mówienia.
Samodzielna nauka Business English
Samodzielna nauka Business English jest oczywiście możliwa, ale jest to rozwiązanie dla osób, które są już na wyższych poziomach. Jeżeli nie czujesz się mocna w angielskim, to nie polecam zaczynać przygody z angielskim biznesowym od samodzielnej nauki. Może Cię to przerosnąć. Jeśli zaś już znasz angielski na poziomie B1+ lub B2, śmiało możesz szlifować swój angielski językowy sama. Jak?
Czytaj gazety o tematyce biznesowej: „The Times” i „Plain English”. Znajdziesz tam artykuły napisane prostszym językiem. Możesz też sięgnąć po „Business English Magazine”, gdzie znajdziesz teksty z wyjaśnionymi słówkami. Sprawdź też „Bloomberg”. W trakcie poszukiwań trafisz pewnie na wiele innych źródeł.
Dobrze jest też znaleźć swój ulubiony podcast o tematyce biznesowej i regularnie go słuchać. Ja z moimi Kursantkami, które pracują w marketingu, często omawiamy podcasty Amy Porterfield czy Jenny Kutcher. Możesz je również śledzić w social mediach i zapisać się do ich newslettera, który będzie kopalnią przydatnych dla Ciebie zwrotów.
Kolejną rzeczą, którą możesz zrobić sama, jest oglądanie filmików o tematyce biznesowej na YouTube. Jednymi z moich ulubionych kanałów, gdzie znajdziesz krótkie filmiki, są Financial Times, czy Business Insider. Jeśli zaczniesz oglądać tego typu kanały, YouTube zacznie proponować Ci filmiki o podobnej tematyce, dzięki czemu będziesz miała jeszcze większy wybór kanałów, które mogą Cię zainteresować.
Przy samodzielnej nauce musisz pamiętać o samodyscyplinie i dużej dawce motywacji. Dobrze jest, jeśli już pracujesz w środowisku międzynarodowym i masz okazję na bieżąco ćwiczyć to, czego się już nauczyłaś.
Bez względu na to, którą metodę wybierzesz, pamiętaj, że tylko systematyczna praca przyniesie Ci efekty, jakich oczekujesz. Żadna książka, żaden kurs i żaden lektor nie zrobi tej pracy za Ciebie. Będą Cię w tym wspierać, motywować i dostarczać Ci materiałów niezbędnych do nauki, ale ostateczną pracę musisz wykonać sama. Pamiętaj, żeby nauka była przyjemnością, a tematy, jakie sobie serwujesz interesujące. Wtedy nawet nie poczujesz, że się uczysz. 🙂
Co mówią moi kursanci?
Interesują Cię lekcje indywidualne? Umów się na konsultację wstępną!
Zobacz, co przygotowałam!