W dzisiejszym wpisie opiszę 4 powody, przez które nie robisz postępów w nauce.
Do napisania tego tekstu zainspirowała mnie rozmowa, którą kilka dni temu przeprowadziłam z moją nową Kursantką, która mimo regularnych lekcji od kilku lat nie zrobiła żadnego postępu w nauce. Po zadaniu jej kilku pytań wiedziałam, że problemem jest między innymi pasywna nauka, oraz inne czynniki, które opisuję poniżej.
Na tą chwilę nie potrzebujesz języka, bo nie używasz go w pracy, nie masz możliwości podróżowania, ale mimo to chcesz się go nauczyć? Myślisz sobie, : “Kto w dzisiejszych czasach nie zna angielskiego?!” albo “To, że angielski nie jest Ci potrzebny teraz, nie oznacza, że nie przyda się w przyszłości”.
Wiadomo – jak nie ma konkretnego celu, to i motywacja jest słabsza i postępy w nauce są znacznie mniejsze.
Co z tym fantem zrobić? Cele! Wyznacz sobie miesięczne, kwartalne cele, które będą Cię motywować i dawać obraz tego, jakie postępy robisz. Więcej o motywacji pisałam w tym wpisie, który Ci polecam: Motywacja do nauki, czyli co?
Nie ma się co czarować, że słówka wpadają nam do głowy i pozostają tam na wieki. Prawda jest taka, że nawet jeśli zapamiętamy słówko, ale później go nie używamy – albo nie powtarzamy – to i tak je zapomnimy. Podobnie jest ze strukturami gramatycznymi. Dlatego tak ważne są systematyczne powtórki materiału. Bez tego może będziesz kojarzyła słownictwo, ale raczej nie będziesz go używać.
Dużo osób myśli, że jak zapiszą się na kurs, to lektor w jakiś magiczny sposób wsadzi im wiedzę do głowy.
Niestety – poza zajęciami też trzeba pracować. Prace domowe są nieodłączną częścią nauki. Ja wiem, że na samą myśl o pracy domowej ziewasz, bo być może kojarzy Ci się z nudnymi zadaniami do rozwiązania, ale niekoniecznie tak musi być. Twoją pracą domową może być posłuchanie podcastu i podsumowanie go w kilku zdaniach czy obejrzenie filmiku na Youtube – a to wszystko zajmie Ci nie więcej niż 20 minut.
Często spotykam się z osobami, które teoretycznie wiedzą wszystko o czasach, znają całe mnóstwo słówek, ale w żaden sposób nie przekłada się to na ich zdolności komunikacyjne w języku angielskim.
Wypełnianie niezliczonych ćwiczeń i czytanie artykułów na nic się zda, jeśli nie będzie to szło w parze z praktyką i używaniem języka na co dzień.
Najszybciej uczymy się wtedy, kiedy powtarzamy słownictwo i używamy gramatyki w interakcji z innymi osobami.
Reasumując: pasywne przyswajanie wiedzy, brak powtórek, brak pracy własnej oraz niejasny cel nauki to gotowy przepis na porażkę w zdobywaniu wiedzy.
Jeśli chcesz robić postępy w nauce:
- wyznacz cel,
- rób systematyczne powtórki (najlepiej z innymi osobami),
- odrabiaj prace domowe.
Gwarantuję Ci, że Twoje postępy przyjdą szybciej, niż się tego spodziewasz.
Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi uda Ci się sięgnąć do metod nauki, które będą skuteczne dla Ciebie i że w końcu zaczniesz robić postępy w nauce.
Jeśli potrzebujesz pomocy w nauce umów się na bezpłatną konsultację ze mną i zobacz jak mogę Ci pomóc.
Co mówią moi kursanci?
Interesują Cię lekcje indywidualne? Umów się na konsultację wstępną!
Zobacz, co przygotowałam!